Cestovní pojištění po překročení hranic

Lze sjednat cestovní pojištění i v situaci, kdy jste již překročili hranice?

Zapomněli jste si sjednat cestovní pojištění, ale už jste vyrazili na cestu a překročili hranice? Lze sjednat pojištění i z ciziny? A nemá to nějaký háček?

Cestovní pojištění po překročení hranic

Před každou cestou do ciziny míváme nezřídka hlavu plnou všeho možného. Už abychom tam byli! Nezapomněli jsme na něco? Máme opravdu všechno? Přepočítat děti, zkontrolovat doklady, raději ještě jednou otevřít kufr… Tak jo, jedeme! Co když se ale najednou ocitneme za hranicemi a zjistíme, že jsme zapomněli — na cestovní pojištění? Půjde to napravit? Lze pojištění sjednat i ze zahraničí? Rozhodně nemusíte zoufat — řešení se najde!

Proč nezapomenout sjednat pojištění na cesty do zahraničí?

Cestovní pojištění obecně patří mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější pojištění vůbec. Není se co divit — cestování je již dlouhá desetiletí oblíbenou aktivitou mnoha z nás a každý, kdo cestuje, dobře ví, že přihodit se na cestách může mnohé. A na případné komplikace je dobré být vždy připraven.

Standardně je proto vhodné cestovní pojištění uzavřít vždy již před cestou do zahraničí, abychom měli jistotu, že bude platit od první chvíle, kdy překročíme státní hranici. U některých pojišťoven — jako například u Kooperativy — lze cestovní pojištění sjednat snadno také online. Stihnout se to tak dá třeba ještě cestou po české dálnici ze sedadla spolujezdce v autě či v odbavovací hale na letišti při čekání na odlet.

Je přitom nicméně dobré pamatovat na to, že pojištění začíná platit okamžikem úhrady pojistného, takže se při online sjednávání vyplatí uhradit pojistné ideálně platební kartou. Platba je v takovém případě realizována ihned — narozdíl například od bankovního převodu, který může trvat i několik dní — a cestovní pojištění tak začne takřka okamžitě plnit svou funkci.

Jak sjednat cestovní pojištění ze zahraničí?

Ovšem ani v situaci, kdy jsme už státní hranice překročili, není nic ztraceno. Dobré pojišťovny nás ve štychu nenechají. Pokud se nicméně ocitneme v zahraničí bez sjednaného pojištění a rádi bychom to napravili, je třeba se ujistit, zda daná pojišťovna tuto možnost — tedy sjednání cestovního pojištění ze zahraničí — skutečně nabízí. A za jakých podmínek.

V některých případech je totiž třeba počítat například s tím, že nám pojišťovny mohou začátek pojištění o několik dní odložit. Zpravidla se jedná o ochrannou lhůtu v rozmezí 1 až 7 dnů mezi uzavřením smlouvy a počátkem platnosti pojištění. Uzavřená pojistka by se tak nevztahovala na pojistné události, k nimž dojde v daném období. Nevztahovala by se pak samozřejmě ani na události, které se staly ještě před samotným sjednáním pojištění a uzavřením pojistné smlouvy.

Jiná situace by ovšem nastala, pokud byste si chtěli ze zahraničí prodloužit pojistku, jejíž platnost právě uplynula, respektive uzavřít novou pojistnou smlouvu, která navazuje na stávající cestovní pojištění, které jsme u své pojišťovny v minulosti uzavřeli. Nové pojištění by se v takovém případě obešlo bez čekací lhůty.

Takže pokud cestujete častěji, zkuste zvážit sjednání celoročního cestovní pojištění (třeba KOLUMBUS ABONENT od Kooperativy), díky němuž budete mít větší jistotu, že na pojištění před cestou nezapomenete. Protože ho už budete mít dávno sjednané!

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *