Mít čerstvou zeleninu během celého roku není žádný problém, stačí si udělat ten správný skleník. Podzemní skleník vás přitom nevyjde na velké peníze.
Proč zvolit podzemní skleník?
Cena ovoce a zeleniny jde neustále nahoru a některé řetězce už ani neví, co by za tyto produkty chtěly. Zelenina je neuvěřitelně předražená a byla by chyba si jí nepěstovat doma. Samozřejmostí je, že v sezóně není žádný problém s pěstováním, ale co kdybyste pěstovali čerstvou zeleninu i mimo sezónu. Pokud se ptáte, jestli to jde, tak odpověď je ano, jen je potřeba vybudovat pozemní skleník. Ten vás bude stát čas a práci, ale rozhodně se vyplatí.
Jak funguje podzemní skleník a odkud pochází
Podzemní skleník funguje na jednoduché fyzice. V podstatě se udává, že 140 cm pod povrchem se drží teplota okolo 10-15 °C. V případě, že klesne teplota na povrchu pod -10°C a více, se tato teplota ve skleníku nemění. Tomuto jevu se říká tepelná konstanta a na jejím principu je vznikl podzemní skleník.
Podzemní skleník původně vznikl v Bolívii a nese název Walipini (teplé místo). Tento skleník musí být vykopán od 140cm do 250 cm hloubky a to nejlépe obdélníkového tvaru. Důležité je, aby byla nejdelší strana směrem k jihu a využila se tak všechna energie ze slunce. Velikost skleníku je čistě na vás, ale je potřeba aby slunci při svícení na skleník nic nezavazelo. Musíte tedy odstranit přebytečné keře nebo stromy, které by skleníku stínily.
Výstavba podzemního skleníku
Laicky řečeno je podzemní skleník díra, která je pokrytá střechou na povrchu. Samozřejmostí je, si skleník udělat pohodlný a pokud jste vyšší postavy, ať se můžete ve skleníku postavit. Zapomenout byste neměli i na cestičku mezi políčky. Při kopání díry neházejte hlínu příliš daleko, ještě jí poté využijete. Při kopání je dobré také zvolit, zda chcete mít stěny čistě z hlíny, nebo zvolíte pevnější materiál. Pokud necháte jenom hlínu, je potřeba udělat menší sklon, ať zamezíte sesypávání hlíny. Můžete však zvolit i pevnější materiál, jako jsou cihle, které zajistí lepší stabilitu stěn.
Po vykopání požadované hloubky vykopejte ještě dalších 60 cm hloubky. Do této hloubky naskládejte kamení a štěrk. Následně zasypejte zhruba 30 cm zeminy. Spodní část by měla být mírně svažitá, a to od středu do krajů. Od krajů pak nechte 60 cm jen štěrku, abyste zajistili odvod vody. Jakmile máte odvodňovací systém hotový, tak můžete začít instalovat dveře. Ty udělejte tak, aby všude těsnily a zbytečně jste tak neztráceli teplo.
Tvora střechy
Tvorba střechy bude mít vždy dopad na celý skleník. V ideálním případě musí střecha směřovat přímo na zimní slunovrat a to pod úhlem 90°. Díky tomuto správnému úhlu maximalizuje teplo v zimě a minimalizuje teplo v létě.
Půdu navíc můžete využít k postavení zdi na severní straně. Pokud jste použily cihle, tak pokračujte v cihlách. Díky tomu docílíte správného úhlu. Jakmile docílíte správného úhlu, tak můžete položit střechu. Ideálním materiálem je plast, nebo jiný rám, díky kterému zakryjete skleník. Poté stačí tento rám pokrýt plastovou fólii přes horní část rámu. Tuto fólii protáhněte i za rám, a to tak, abyste zabránili stékání vody do podzemního skleníku. Rám opatřete fólii i z vnitřní strany skleníku. Tato vrstva vám bude působit efektivněji a udrží teplo ve skleníku. Vždy se ujistěte, že rám skleníku, kde stéká nejvíce voda je mimo skleník samotný. Pokud by vám na konci rámu stékala voda do skleníku mohlo by se stát, že vám popadají stěny a podzemní skleník bude pod vodu nebo nepoužitelný.
Ventilace v podzemním skleníku
Ventilace je možná několika způsoby. Uděláte dva vchody, čímž zajistíte ventilaci vzduchu. Dalším způsobem je pak menší okénko na zadní straně stěny nebo menší komínek na zadní straně střechy. Zkrátka odvětrávání je důležité a alespoň malý přísun vzduchu by neměl ve skleníku chybět.
Snad vám tyto rady budou užitečné a potkáme se u dalšího článku, který vám poradí, jak zlepšit vaši zahradu.