Svátek svatého Mikuláše

Svátek svatého Mikuláše – kde se vzal?

Dny se začínají zkracovat, advent už pomalu, ale jistě klepe na dveře a s ním i svátek svatého Mikuláše. Ten je důležitý pro děti v mnoha evropských zemích, které s napětím očekávají návštěvu dobrotivého starce v kostýmu Mikuláše.

Původ sváteční tradice

Historie svatého Mikuláše sahá až do 4. století, kdy žil světec známý svou štědrostí a milosrdenstvím. Jako biskup z Myry, města v dnešní Turecku, se Mikuláš proslavil svými činy lásky a dobročinnosti, o čemž svědčí nespočet legend a příběhů, které přežily až do moderní doby.

Svatý Mikuláš jako ochránce dětí

Svatý Mikuláš je často zobrazován jako postarší muž s bradkou, v biskupském oděvu, mitrou na hlavě a biskupskou berlou. A byl to právě Mikuláš, kdo se stal inspirací pro moderního Santa Clause, známého také jako Vánoční muž. Svatý Mikuláš je díky svým dobrotivým skutkům, při nichž pomohl z nesnází mnoha dětem a jejich rodinám, obecně uznáván jako ochránce dětí a to je jeden z důvodů, proč je s jeho svátkem spojena tradice obdarovávání nejmenších.

Tradice 5. prosince

Na předvečer svátku svatého Mikuláše, 5. prosince, se rozhoří jedna z nejoblíbenějších tradic. Rodiče a komunity pořádají shromáždění, na kterých se jeden z dospělých oblékne do kostýmu Mikuláše, aby přivedl radost a vzrušení do srdcí nedočkavých dětí. Tyto párty kostýmy jsou často velmi propracované a autentické, aby co nejvíce přiblížily onu postavu plnou dobroty a šlechetnosti. Mikuláše na jeho obchůzkách pak věrně doprovázejí také čert a anděl. Svátek svatého Mikuláše připadá na 6. prosinec, tedy den smrti tohoto svatého muže, slaví se však o den dříve a to z jednoduchého důvodu – dříve totiž nezačínal den ránem, ale s první hvězdičkou.

Svátek svatého Mikuláše

Hračky pro děti: Středobod večera

Večer se točí kolem dětí a jejich radostného přijetí malých dárků, typicky sladkostí a malých hraček pro děti, které Mikuláš nosí v pytlíku. Tento zvyk je nejen příležitostí k radování, ale také okamžikem, kdy rodiče mohou připomenout svým dětem důležitost štědrosti a přátelství.

Moderní interpretace

Dnešní oslavy svatého Mikuláše jsou směsicí starobylé tradice a moderního přístupu. V některých rodinách jsou hračky pro děti nahrazeny užitečnými dárky nebo dokonce charitativními akcemi, kde děti se učí dávat dárky těm, kdo jsou méně šťastní.

Zatímco kostýmy Mikuláše a veselé párty kostýmy zůstávají nezbytnými rekvizitami večera, podstata svátku – oslava dárcovství, lásky a péče o bližního – zůstává nezměněna.

Svátek svatého Mikuláše je tak více než jen předzvěstí nadcházejících Vánoc. Je to připomínka, že dávat znamená obdržet mnohem více a že malé gesto může mít obrovský vliv na srdce a mysl člověka – ať už je to dospělý nebo dítě.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *