Mrtvé moře je jediné svého druhu a dost možná se s ním v budoucnosti rozloučíme. Jezero vysychá a jeho dno se mění v propadliny a zkrystalizované minerály.
Zánik mrtvého moře
Všechno jednou skončí, a to platí i o existenci Mrtvého moře. Jeho rozloha se každým rokem zmenšuje a nebude tomu jinak. Každoroční pokles hladiny je zhruba 1,2 metru a pokud se pokles hladiny nezastaví, tak se na Mrtvé moře podíváme akorát na obrázcích. Dle výzkumu Izraele se za posledních 40 let objevilo více než 8 tisíc propadlin a další mají během let přibývat. V roce 1930 mělo jezero rozlohu 1050 km² a v současnosti má zhruba 600 km². Je tedy jasné, že Mrtvé moře vysychá, a to poměrně rychle.
Zajímavosti o Mrtvém moři
Mrtvé moře je bezodtokové jezero, které se rozkládá mezi Izraelem, Palestinou a Jordánskem. Velkou zajímavostí je, že jako jediné leží 430 metrů pod hladinou moře. Díky tomu je nejníže položeným a jediným odkrytým místem na světě pod takovou hladinou moře. I přes to, že Mrtvé moře vysychá dosahuje maximální hloubky 304 metrů a je nejhlubším hypersalinitním jezerem na světe. Pro srovnání je 9,6 krát slanější než oceán a plavání zde připomíná spíše vznášení se na hladině. Samozřejmostí je, že zde není žádný život, ani rostliny, ani živočichové. Hlavní přítok do Mrtvého moře je řeka Jordán. Mnoho vědců se domnívá, že Mrtvé moře díky vysychání zanikne do roku 2050.
Mrtvé moře – využití
I přes to, že Mrtvé moře vysychá, tak má stále velký význam. Navštěvuje ho mnoho lidí ze Středozemí, a to pro jeho blahodárné účinky. Podle všeho se u Mrtvého moře ukrýval král David a už tehdy bylo toto místo jedno z prvních léčebných míst vůbec. Každoročně k Mrtvému moři přijíždí nespočet lidí s lupénkou a dalšími kožními nemocemi, od kterých jim slané Mrtvé moře pomůže. Navíc u jižního břehu stále probíhá těžba soli a dalších minerálů.
Život kolem jezera
Mrtvé Moře vysychá, ale život v okolí pokračuje. V horách okolo Mrtvého moře žijí zajíci, šakalové, velbloudi, lišky nebo třeba levharti. Samozřejmostí je ptactvo, kterého je zde na stovky. Díky tomu vyhlásilo Jordánsko a Izrael na obou stranách jezera přírodní rezervace.
Ozdravné účinky
Díky vysokému podílu soli se zde řešení nejrůznější zdravotní problémy. Lidé sem jezdí nejen s lupénkou, ale i s onemocněním, jako je únava svalů, chronické bolesti zad, celkový pohybový aparát a revma. Dále je zde ozdravné i bahno a má velmi pozitivní účinky na organizmus a relaxaci.