nejlepší odrůdy jablek na uskladnění

Nejlepší odrůdy jablek na uskladnění

Není jablko, jako jablko a pokud si chcete vychutnat jablko i přes zimu, je potřeba vybrat to správné. Dnes si představím nejlepší odrůdy jablek na uskladnění.

První zásadou je správné sklízení jablek

Každý, kdo sklízí a uskladňuje jablka, by měl vědět, jak s nimi správně zacházet. Vždy je dobré ze stromu sklízet pouze ty jablka, které jsou nejvyzrálejší. Ty se většinou nachází v korunách stromů, na které svítí nejvíce. Poté další jablka, které se nachází zastíněné. Nikdy nesklízejte a neuskladňujte jablka, které jsou potlučená, nebo nahnilá. Mohlo by se stát, že jedno nahnilé jablko nakazí i další v bedýnce a celá bedna je tak na vyhození.

Na uskladnění jablek si připravte:

  • Bedýnky, které jsou čisté a umyté.
  • Ve sklepě si udělejte místo, omeťte všechny pavučiny a zbavte se zbytečné špíny na podlaze a na zdech.
  • Místo na uskladnění (sklep) se doporučuje vysířit. Sirné knoty jsou k dostání v každé drogérii.
  • V případě vysoké vlhkosti ve sklepě, dejte do sklepa kbelík s vápnem.
  • Nezapomínejte na to, že je dobré sklep provětrávat.
nejlepší odrůdy jablek na uskladnění

Teď k samotným odrůdám na uskladnění

Ne, všechny jablka jsou vhodné na uskladnění a je tak dobré vybírat ty, co opravdu vydrží. Nejlepší odrůdy jablek na uskladnění jsou ty, co odolávají nemocem, a to i přes to, že nejsou chemicky ošetřené.

Nejlepší odrůdy jablek na uskladnění:

  • Česká odrůda Goldstar – Jedná se o zelená až nažloutlá jablka, která vznikla křížením odrůd Rubín a Vanda. Jejich tvar je kruhovitý a sklizeň začíná v říjnu. Jablka mají nasládlou dužinu a jsou šťavnatá a aromatická. Uskladnění je možné až do dubna.
  • Aneta – Opět se jedná o odrůdu, která je vyšlechtěná v ČR. Aneta se řadí mezi raně zimní odrůdy a má růžovou barvu květů. Plody jsou červené a je možné je skladovat až do konce ledna. Jablka mají nasládnou chuť a dužina je bílá. Odrůda Aneta má pravidelnou plodnost a není nijak náročná.
nejlepší odrůdy jablek na uskladnění
  • Heliodor – Název jabloně je převzatý od drahokamu, který má žlutou barvu. Stejnou barvu mají i plody jabloně a jedná se o zimní odrůdu. Tato mrazuvzdorná odrůda má sladké jablka a jsou vhodné jak k okamžité konzumaci, tak na uskladnění. Většinou se uskladňují až do jarních měsíců.
  • Opál – Jablka této odrůdy mají sytě žlutou barvu a byly vyšlechtěny v České republice. Řadí se mezi zimní odrůdu a jejich skladovatelnost je až do dubna. Plody jsou rezistentní vůči chorobám a odrůdu tak lze pěstovat bez chemického ošetření.
  • Durit Tyto jablka lze skladovat až do února a sklízí se na konci září. Jedná se o zimní odrůdu jabloně a je odolná proti strupovitosti a padlí. Chuťově jsou jablka velmi dobrá a šťavnatá. Povrch slupky je hladký a lesklý.

Nejlepší odrůdy jablek na uskladnění jsme si řekli, ale musíte myslet i na to, v jakých podmínkách je pěstujete. Každá plodina potřebuje tak trošku něco jiného a počasí zkrátka neporučíte. Je proto dobré se zaměřit na jabloně, které jsou vhodné pro váš kraj.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *