Vysokým krevním tlakem trpí mnoho lidí a někteří o tom vůbec neví. Dnes se podíváme, jak snížit vysoký krevní tlak, a to přirozeným způsobem.
Vysoký krevní tlak
Vysokým krevním tlakem trpí až 35 % obyvatelstva a většina z nich tento problém neřeší, nebo o něm ani neví. Přitom změřit tlak je úplně jednoduché, a to pomocí tlakoměru, který koupíte snad na každém rohu. Ve většině případů se jedná o lidi ve věku 23-65 let a to po celém světě. Jedná se o onemocnění kardiovaskulárního systému, který může vést k horšímu onemocnění. Špatný krevní tlak může přivodit onemocnění ledvin, mrtvici nebo infarkt.
Příznaky, jak poznat vysoký krevní tlak
U každého z nás se mohou příznaky vysokého tlaku projevovat jinak, ovšem ve většině případů platí, tyto příznaky:
- Častý nepravidelný tep
- Opakující se bolesti hlavy
- Tlak nebo bolest na hrudi
- Šum v uších
- Zmatenost a rozostřené vidění
Jak funguje krevní tlak
Krevní tlak neboli kardiovaskulární systém je tvořen cévami a srdcem. Jedná se o soustavu, která rozvádí v těle kyslík, hormony a živiny do tělesných tkání. Dále zajišťuje důležitý odvod buněčných odpadních látek. Základem celé soustavy je srdce, které po celém těle pumpuje krev a zásobuje ho živinami a kyslíkem. Když měříme krevní tlak, tak měříme sílu krve, působící na stěny tepen. Při měření nás zajímají pouze dvě čísla, a to systolický tlak (ten vyšší) a tlak diastolický. Systolický tlak je tlak během srdečního stahu a tlak diastolický je tlak během relaxace srdečního svalu. Tlak je dobré měřit v klidovém režimu a nedoporučuje se měřit při fyzické námaze.
Jak se rozdělují stupně krevního tlaku
- Hypertenze 1. stupně – Tlak systolický je mezi 130–139 mm Hg a diastolický je 80-89 mm Hg.
- Hypertenze 2. stupně – Tlak systolický je 140 mm Hg a diastolický je 90 mm Hg a vyšší.
- Hypertenzní krize – Systolický přesahuje 180 mm Hg a diastolický vyšší jak 120 mm Hg. Jestliže se tento tlak nesnižuje a přidávají se příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi či nevolnost, tak neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.
Jak snížit vysoký krevní tlak
Krevní tlak lze snížit mnoha způsoby, a to i přírodní cestou. Ve většině případů mají vysoký krevní tlak obézní lidé. Dle průzkumu se týká vysoký krevní tlak až 45 % obézních lidí, zatímco u štíhlých je to pouze 10 %. Pokud si nevíte rady, jak snížit vysoký krevní tlak, tak se řiďte těmito radami.
- Základem je pohyb na čerstvém vzduchu – Každý den zkuste věnovat alespoň 30 minut krátké procházce. Srdce lépe zužitkuje kyslík a nemusí pracovat tak intenzivně. Pokud je to ve vašich silách, tak zkuste procházky prodlužovat a zrychlovat tempo.
- Hořká čokoláda – Každý den snězte zhruba 20 g hořké čokolády, která má více jak 70 % kakaa. Díky flavanolu budou mít cévy větší pružnost a tím se bude snižovat krevní tlak.
- Jezte potravina bohaté na draslík – Draslík obecně snižuje krevní tlak a každý z nás by měl denně přijmout 2000 – 3500 mg draslíku. Velkou výhodou je fakt, že na draslík jsou bohaté brambory, které jsou velmi často na jídelníčku. Dále je dobré jíst rajčata, banány, luštěniny, jako je fazole, nebo hrášek a také žlutý meloun.
- Omezte slané a sůl obecně – Snažte se omezit sůl. Jídla, které vaříte zkuste méně solit a obecně se zaměřte na to, nekonzumovat moc slané.
- Stres v práci – Pokud máte stresující práci, tak se snažte vše řešit s klidem a zbytečně se nerozčilujte nad každou banalitou. Snažte se z práce odejít po řádně odpracované době a nedělejte zbytečné přesčasy. Nemáte tak čas sami na sebe a nemůžete si dopřát relaxaci, či sport, který vás baví.
- Omezte pití kávy a nahraďte jí čajem – Dle studie v USA má na snížení krevního tlaku vliv i pití čaje. Důležité je, aby čaj obsahoval ibišek. Ten potlačuje vyšší krevní tlak a při dlouhodobém užívání se dostaví výsledky.
Vždy myslete na to, že zdraví máme jenom jedno a je potřeba se o něho starat. Tudíž není důležité vědět, jak snížit vysoký krevní tlak, ale nejlépe se mu během celého života snažte předcházet.