výhody platových oken

Výhody plastových oken

Máte na svém domě stále dřevěná okna a přemýšlíte nad jejich výměnou? Pokud ano, je ten nejvyšší čas, plastová okna se oproti dřevěným vyplatí.

Výhody a nevýhody dřevěných oken

Dřevěná okna jsou přežitek dřívější doby a ve většině případů je můžeme vidět u starších chalup či u srubů. Tyto okna jsou hezké na pohled a byla by škoda dávat na srub plastová okna, která by zničila kompletní vzhled srubu.

Výhody – Dřevěná okna se dají vyrobit v atypických velikostech a jsou ekologicky šetrnější než okna plastová. Mají dobrou tepelnou i zvukovou izolaci a přírodní vzhled, který dokonale zapadne k přírodnímu materiálu, jako je dřevo.

Nevýhody – Mezi nevýhody patří rozhodně vyšší pořizovací cena a náročnější údržba. Životnost nátěru je totiž omezená a je potřeba se během let o okna starat (obrousit u udělat nový nátěr). Další nevýhodou pak může být plíseň, nebo škůdci, kteří mohou dřevo napadnout. Vždy záleží na údržbě oken během let.

výhody platových oken

Výhody plastových oken a jejich nevýhody

Plastová okna mají oproti dřevěným nižší pořizovací cenu a dělají se jako standard u všech nových domů a bytů.

Výhody – Pořizovací cena oproti dřevěným se v některých případech liší o 30 až 40 %. Tepelná i zvuková izolace je výborná a během let nepotřebují žádné ošetření nátěrem. Plastová okna mohou být podobu dřevěných oken a mají mnoho barevných odstínů. Samozřejmostí je vysoká odolnost proti větru a můžete si zvolit různé osazení skel. Výhody plastových oken však spočívají i v kratším výrobním termínu a jsou univerzální, hodí se k jakékoliv fasádě.

Nevýhody – Plastová okna mají větší ekologickou náročnost při výrobě a mají menší životnost než okna dřevěná. Minimální životnost je však 20 let. Jedná se však o zlatou střední cestu, co se týče ceny a vzhledu.

Na co si dát pozor při výběru platových oken

Na trhu existuje nespočet výrobců plastových oken a každý z těchto výrobců má jinou kvalitu a také zpracování. Estetická stránka není však tak důležitá a je dobré se spíše zaměřit na stránku kvalitní. Při výběru si tak dejte pozor na:

  • použité výztuhy a konstrukční řešení
  • vysoká kvalita použitého materiálu (jedná se především o sílu použitého materiálu – síla stěn)
  • správný výběr skel
  • seřizovací body a kvalitní kování
výhody platových oken

Izolační skla a jejich výběr

Volba izolačního skla je velice důležitá a z pravidla se dávají dvojskla nebo trojskla. Právě trojskla vám poskytnou lepší tepelnou izolaci a neprůzvučnost. Další výhodou pak je vyšší ochrana proti slunečnímu záření a nižší tepelná vodivost. V případě, že si budete chtít nainstalovat trojskla, tak myslete na to, že ne všechny typy plastových profilů jsou na to dělané. Hlavní roly v tomto případě hraje hmotnost trojskla. Pokud by byl plastový profil nesprávný, tak může dojít ke svěšování okenního nebo dveřního křídla či může zapříčiní poškození kování. Vždy se tak přesvědčte, že do daného plastového profilu můžete umístit trojskla.

Vady plastových oken

Ačkoliv se to nezdá, tak i plastová okna mohou mít své nevýhody. Většinou se však jedná o následující vady:

  • deformace a pokřivení rámu
  • nekvalitní kování
  • nesprávně provedená povrchová úprava
  • neodborná instalace plastových oken

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *