zdící robot

Zdící robot – budoucnost stavebnictví

Budoucnost stavebnictví je na dosah a dost možná, přijde mnoho lidí o práci. Zdící robot zvládne práci za pět zedníků, a to bez jakýchkoliv problémů.

Zdící robot, premiéra v česku

Technologie jde neustále dopředu, a to ve všech oborech. Ať už chceme nebo ne, tak pokrok nezastavíme. Pomalu, ale jistě nás nahradí roboti. Dnes se budeme bavit o stavebnictví, kde byl představen zdící robot od Wienerbergeru. Svojí premiéru si odbyl robot v Šumperku, kde se podílel na stavbě průmyslové haly. Zdící robot byl v České republice použit úplně poprvé a sklízí velké úspěchy.

zdící robot

Kdo stojí za vývojem zdícího robota

Za vývojem robota stojí firma Wienerberger, která věnovala dlouhé roky tomuto projektu. Do robota firma investovala desítky milionů, a to i ve spolupráci s českou firmou KM Robotict. Mimo jiné projekt podpořila i Technologická agentura ČR, a to částkou 36,6 milionů korun. Dle jednatele společnosti je zdící robot budoucností stavebnictví a sériová výroba začne už letos v listopadu. Firma očekává, že příští rok bude moct poskytnout k pronájmu až 7 takových robotů.

Zapomeňte na zedníky, robot udělá práci za ně

Zdící robot ke své činnosti potřebuje přívod vody, elektřiny a také jednoho operátora. Pokud zařídíte tyto tři věci, tak můžete zapomenout na partu kvalitních zedníků, které stejně jen těžko seženete. Díky svému ramenu dosáhne do výšky skoro až 3 metrů a zdí dvakrát rychleji, než 5 dělníků. Navíc, tento robot nepotřebuje žádné přestávky a může fungovat v podstatě nonstop. Teď se ovšem podržte, robot dokáže vyzdít až deset metrů čtverečních za hodinu. Jde tedy o velmi rychlou práci, a to bez dalších dělníků.

Pozor, robot není stanovený na všechny druhy cihel, ale musí mít přímo cihle k němu určené. Tyto speciální cihle mají na stranách drážky, které umožňují robotu pevné uchopení a perfektní položení. Díky tomu je vše přesné a nestane se tak žádná chyba.

zdící robot

K čemu je zdící robot momentálně dobrý

Samozřejmostí je, že robot nezvládne úplně všechno a momentálně se hodí na zdění rovných obvodových zdí. Ideální je tak na stavbu průmyslových hal, obchodních domů nebo garáží. Další práce, jako jsou růžky, šachty a základy stěn musí dodělat zedník. Ovšem, i toto by se mělo do budoucna změnit.

Zdící robot je kompletně z dílů z České republiky a jediné co se dováží je ruka, která je vyráběná v Japonsku. Robot má za úkol nejen ulehčit práci lidem, ale zvýšit efektivitu práce a také snížit počet dozdívek. Dle slov jednatele jde i o to, že místo 20 tun dozdívek udělají zedníci pouze jednu. Mimo to také dodal, že cena za pronájem se bude odvíjet podle objemu vyzděného zdiva.

Ačkoliv udělá robot hromadu práce, tak bez lidské pomoci se neobejde. Vždy bude muset nějaký operátor robota ovládat a také někdo bude muset dodělávat šachty a ostatní práce, co robot nezvládne. O práci tak nepřijdou všichni zedníci, ale už jich určitě nebude potřeba celá parta.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *