největší skládka pneumatik v Kuvajtu

Největší skládka pneumatik v Kuvajtu, se mění na město

Viděli jste někdy přes 41 milionů kusů pneumatik na jednom místě? Pokud ne, tak do nedávna tímto místem byl Kuvajt, kde byla největší skládka světa.

Kde leží největší skládka pneumatik na světě?

Každý z nás určitě ví, jak vypadá skládka a rozhodně by si nikdo nepřál, aby se nacházela za jeho domem. Ze skládky jde ve většině případů velký zápach a nikdo si tak nepřeje, bydlet blízko ní. Největší skládka pneumatik v Kuvajtě sice neleží vedle města, ale hezký pohled to určitě není. Tato skládka se rozkládala v poušti a věřte tomu nebo ne, ale za 17 let se zde nashromáždilo více jak 41 milionů pneumatik. Její rozloha byla 2 kilometry čtvereční a představovala velký ekologický problém.

největší skládka pneumatik v Kuvajtu

Ekologická likvidace pneumatik

Likvidace takového množství pneumatik je velice problematická a hlavně nákladná. Jediná společnost, která dělá ekologickou likvidaci je EPSCO Global General Trading. Ta však může za jeden měsíc zpracovat pouze 200 tisíc pneumatik. V případě, že by celý proces pokryla jenom tato společnost, by likvidace trvala zhruba 17 let. Proto Kuvajt zvažuje otevření dalších dvou závodů, aby celý proces proběhl co možná nejrychleji a nejšetrněji.

Využití odpadu z pneumatik

Největší skládka pneumatik v Kuvajtu a její vyklízení je sice nákladné pro tamní vládu, ale většina odpadu bude dále využitá. Společnost EPSCO, totiž přetváří pneumatický odpad na další výrobky, které jsou opětovně využity. Z pneumatik se následně vyrábí dlaždice, materiál pro pěší zóny a také materiál používaný v infrastruktuře. V tomto ohledu bychom se mohli od Kuvajtu mnoho naučit a i u nás by se tento odpad mohl přetvářet. Materiál, který z odpadu vznikne se tak využije v Asii a v Perském zálivu.

Historie skládky

Během fungování skládky došlo ke třem velice závažným požárům. I díky tomu se tamní vláda rozhodla jednat a nenechat tak zajít tento ekologický problém mnohem hlouběji. Při požáru se totiž do ovzduší uvolňují škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, oleje nebo plyny.

největší skládka pneumatik v Kuvajtu

Jeden z největších požárů zachvátil skládku v roce 2019, kdy shořelo na milion pneumatik. Oblak dýmu, byl vidět nejen z přilehlých měst, ale i ze satelitu. Hustý dým pokryl oblohu a vzduchem se začal šířit nesnesitelný zápach. Podobně velký požár vypukl také v roce 2021 a ten vedl k rozhodnutí, že je potřeba se skládkou začít něco dělat.

Vyklízení skládky

Největší skládka pneumatik v Kuvajtu je aktuálně skoro vyklizená a na její odklizení se podílelo nespočet lidí. Odhad odvezeného odpadu odpovídal 507 tisíc tun pneumatik. K odvozu takového množství odpadu bylo zapotřebí udělat 44 tisíc vykládek nákladních kamionů. Ačkoliv toto číslo vypadá neuvěřitelně, tak opak je pravdou a tyto vykládky se opravdu uskutečnily.

největší skládka pneumatik v Kuvajtu

Budoucnost skládky

Nově by mělo na místě skládky vzniknout město, které bude mít až 25 tisíc domů. Měla by se zde vybudovat oáza, a to zhruba 35 kilometrů západně od kuvajtské metropole. Město by mělo nést název Saád al-Abdullah.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *