aktuální růst hub

Aktuální růst hub

Houbaření je s Českou republikou spjaté už roky a houby prostě milujeme. Víte, jaký je aktuální růst hub a kde popřípadě zjistit, že rostou?

Zajímavosti o houbaření v České republice

Česká republika je ve sběru hub velice známá a patříme mezi největší sběrače vůbec. Lásku k houbaření si vytváříme již od útlého dětství, stejně jako vztah k přírodě. Ačkoliv se to nezdá, tak v České republice vyjde jednou ročně do lesa více než 70 %  obyvatel. Díky tomu se řadíme na první příčku a jen těžko byste hledali zemi, kde tak často chodí na houby. Ovšem, kdo by odolal řízkům z bedle, nebo pořádné smaženici že?

aktuální růst hub

Kde zjistím aktuální růst hub

Mnoho lidí, než vyjede do lesa, tak se snaží zjistit, kde houby už začaly růst. Většinou se tyto informace lidé dozví v hospodě nebo od sousedů. Aktuální růst hub však nejde úplně určit, a to proto, že každý má svá tajná místa, kde může najít houby a nesvěří se s nimi. Nejlepší možností je tak sbalit košík, nožík a vyrazit vstříc dobrodružství do lesa. V případě, že nic neporoste si uděláte nádhernou vycházku na čerstvém vzduchu a budete mít dobrý pocit s pohybu. Pokud však chcete alespoň nějaké informace o aktuálním růstu zjistit, tak se před výjezdem podívejte na následující stránky.

  1. Naturatlas – Jedná se o stránku, kde lidé přidávají své postřehy z lesa. Každý z nás může vložit příspěvek a podílet se tak na tom, kam lidé vyrazí. Jednoduše si určíte kraj, kam chcete vyrazit a kliknete na něj. Poté se zobrazí komentáře lidí, kteří v daném kraji byli a jaký měli úlovek. Poznáte tak, zda v daném kraji houby rostou a jak velké úlovky aktuálně jsou.
  2. Nahouby – Tato stránka je dost podobná stránce výše. I zde si přímo z mapy vyberete kraj v České republice a po kliknutí se vám zobrazí komentáře. Do diskuze se může zapojit každý a mohou zde být zajímavé informace. Navíc jsou zde i recepty s hub pro inspiraci. Tyto recepty opět přidávají sběrači hub.
  3. Houbaření jižní Morava – Tato skupina o houbaření je na Facebookových stránkách a stačí se pouze přidat ke skupině. I zde lidé přidávají své poznatky z lesa a denně zde najdete několik příspěvků. Samozřejmostí je, že do komentářů můžete přispívat i vy, a to ihned po přijetí. Zjistíte, že houbařů, jako vy je spousta a spousta z nich je právě v této skupině.

Houbaření není všude stejné

Budete se divit, ale Česká republika patří k největším sběračům i díky tomu, že zde nemáme žádné omezení. Lidé tak mohou chodit do lesa a odnášet si jakékoliv množství hub. Ostatní státy to však mají jinak a v případě porušení pravidel vám může hrozit vysoká pokuta.

aktuální růst hub

Pozor, nikdy, ale nikdy nesbírejte houby v Nizozemsku. Zde platí úplný zákaz sběru hub, a to bez výjimky. Jediná možnost, kde si houby můžete nasbírat je na vlastním pozemku.

Další omezení platí pro státy Lucembursko, Německo (omezení pro 2 kg, někde pouze půl kilogramu) a Rakousko. Zde si můžete nasbírat pouze omezené množství nebo si dopředu vyřídit a zaplatit povolení. Než se tedy na sběr hub vydáte, tak si zjistěte, jaký má stát pravidla.

Před výjezdem do lesa si nejdříve prohlédněte tyto stránky a zjistěte, jaký je aktuální růst hub. Nejen, že budete dopředu vědět, kde rostou, ale také budete vědět, že si domů něco odnesete. Navíc nikdy nevíte, kdy naše vláda udělá opatření proti sběračům hub a budete, tak jako za všechny ostatní věci platit.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *