Atopický ekzém

Atopický ekzém – jak s ním bojovat?

Atopický ekzém, je kožní onemocnění, které postihuje jak děti tak dospělé. V každém případě se však jedná o velmi nepříjemnou nemoc, se kterou je boj velmi těžký. Pojďme se tedy společně podívat na to, co na ekzém pomáhá a jak s ním bojovat.

Předcházejte vzniku ekzému

Pokud máte problémy s ekzémem, je vůbec nejlepší, pokud ho vůbec nenecháte propuknout. Myslete na to, že ačkoliv je stále rozšířený názor, že ekzém je kožní onemocnění, opak je pravdou. Ekzém, je totiž imunitní onemocnění. Kožní vyrážka je pak až důsledkem. Jinak řečeno, ekzém je vždy důsledek nějaké alergie – nejčastěji na mléčnou bílkovinu, nebo vejce. V boji s ekzémem byste tak vždy měli začít ne u dermatologa, ale u alergologa, který vám udělá diagnózu a prověří vaše alergie. V případě že vám budou zjištěny potravinové alergie, je nutné dietu stoprocentně dodržovat. Pozor si však musíte dávat i na skryté alergeny, neboť i ty mohou vyvolávat alergickou reakci a potažmo i ekzém. Jestliže máte malé miminko, které kojíte, musíte si na alergeny (i ty skryté!) dávat pozor i vy. Všechny alergeny jdou totiž přes vás do kojence. Jedinou možností je tak stoprocentní vysazení alergenů jak u matky, tak u dítěte.

Atopický ekzém

Jak bojovat s ekzémem?

Jak již bylo zmíněno, ekzému je nejlepší předcházet a vyřadit z jídelníčku alergeny, které vašemu tělu vadí. Nicméně pokud ekzém již vznikne, je nutné s ním bojovat. Zde je několik způsobů, jak můžete zmírnit jeho projevy.

  • Kosmetika – investujte do kvalitní kosmetiky, která je pro atopickou pokožku přímo určená. Kosmetika pro atopiky dokáže pokožku nejen zklidnit a ztišit svědění, ale i hloubkově promazat – což je velmi důležité proto, aby vám pokožka nepraskala.
  • Vyhněte se citrusům – citrony, mandarinky, grepy… Všechny citrusy mohou způsobovat podráždění pokožky. Pokud tedy jste atopik, je lepší se citrusům vyhnout.
  • Chemikálie a saponáty – pro člověka s ekzémem může způsobovat horo i obyčejné mytí nádobí čistícím prostředkem, nebo úklid koupelny. Snažte se všem čisticím prostředkům velkým obloukem vyhnout. To, co jiným nic neudělá, vám může způsobit silní podráždění pokožky.
  • Vitamín D – pomáhá v boji s ekzémem. To je také důvod, proč v létě (kdy svítí hodně sluníčko), je ekzém většinou na ústupu. Určitě se tak vyplatí brát vitamín D, jako doplněk stravy.
  • Pohoda – i psychická pohoda je velmi důležitá. Dlouhodobý stres atopikům neprospívá a stav pokožky výrazně zhoršuje.
  • Neškrabte se – ačkoliv je to velmi těžké, nesmíte se škrabat. Čím více se budete škrabat, tím více se vám ekzém rozšíří. Pokud nemůžete odolat, nasaďte si rukavice.
  • Kortikoidové masti – jsou účinným nástrojem v boji s ekzémem a používají se především v těch nejhorších fázích. Měli byste však mít na paměti, že se nejedná o ideální způsob léčby. Kortikoidy jsou návykové a tělu úplně nesvědčí. Pokud tedy máte možnost, kortikoidovým mastem se vyhněte.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *