Syslí louka

Syslí louka, kam na výlet?

Sysel obecný je zemní hlodavec, který svým vzhledem připomíná veverku, morče, nebo surikatu. Jedná se o malé zvířátko, které je u nás v České republice poměrně vzácné. Dorůstá přibližně 20 centimetrů a váží kolem 300 gramů. Samečci však mohou mít i více. Sysla obecného poznáte i díky typické hnědé kůži, velkým očím a malému ocásku. Svým vzhledem je velmi roztomilý. Věděli jste, že jsou v naší republice místa, kam se za těmito maličkatými tvory můžete vydat a třeba si je i pohladit? Pokud ne, pokračujte ve čtení. Výlet na syslí louku je ideální výlet pro děti.

Syslí louka v Mladé Boleslavi

Mladé Boleslav není známa pouze automobilkou Škoda, ale i syslí loukou. Syslí louku v Mladé Boleslavi naleznete v přírodním parku Radouč a najdete zde velkou kolonii syslů ve volné přírodě. Můžete si na louku sednout, a pokud budete mít štěstí a nebudete se bát, můžete si i tohle malé zvířátko pohladit. Sysli v přírodním parku Radouč jsou totiž vcelku ochočení a na lidi zvyklí.

Syslí louka u obce Raná na Lounsku

Kopec Raná na Lounsku a jeho blízké okolí se může pyšnit největší kolonií syslů. I na tomto místě jsou sysli na přítomnost lidí zvyklý. Můžete si zde roztáhnout deku a čekat, až se nějaký objeví. Pravděpodobnost, že nějakého uvidíte, je vzhledem k velmi vysokému výskytu vysoká.

Syslí louky u Loděnice CHKO Český kras a Hliniště u vchu Milá v CHKO České středohoří

Syslí louky u Loděnice CHKO Český kras a Hliniště u vchu Milá v CHKO České středohoří byly uměle vytvořeny člověkem v rámci záchranného projektu sysla obecného. Na výlet za tímto malým zvířátkem se tedy můžete vydat i sem. Za tímto projektem stojí Zoo Praha ve spolupráci se zoologickými zahradami v Brně, Norimberku, Opelu a Záchranné stanice Rozovy v jižních Čechách.

Syslí louka

Kdy jít pozorovat sysli?

Sysel obecný je nejaktivnější od jara do konce září, největší pravděpodobnost vidět tyto malé tvory, máte tedy v tomto období. Po létu se ukládají k zimnímu spánku.  

Čím krmit a nekrmit sysli obecné?

Pokud se rozhodnete jet na některou ze syslích luk, měli byste vědět, čím sysli krmit a čím rozhodně ne. Zcela určitě byste se měli vyhnout piškotům, rohlíkům, chlebu, bonbónům a dalším pochutinám pro člověka. Těmito potravinami syslům pouze škodíte. Jejich zažívání na to není přizpůsobené. Sysel obecný se totiž živí rostlinami a drobnými živočichy. Jde především o plody, semena, kořínky a podobně.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *